GPL RECAP: WEEK8 Results, Goal Chart And League Table

Ghana Premier League has gathered much momentum since week one and this weekend’s week 8 matches were delightful enough for fans as its the first time government lifts the ban to allow 25% of fans to go to the stadium to watch their favourite clubs display.

Below is the Results And League Table After Week 8

FT – ACCRA: L. Cities 1-0 WAFA (Joseph Adjei pen.)

FT – TARKWA: Medeama 2-1 Aduana Stars (Agyenim Boateng 2× | Bright Adjei)

FT – ACCRA: G. Olympics 1-2 Ashgold (Gladson Awako | Amos Addai & Yaw Annor)

FT – BEREKUM: B. Chelsea 1-0 Inter Allies (Paul Agyei)

FT – DAWU: Dreams 2-0 E. Dwarfs (Precious Boah 2×)

FT – BECHEM: B. United 1-1 K. Faisal (Salifu Moro | Kwame Peprah)

FT – TECHIMAN: XI Wonders 3-1 Karela United (Tetteh Nortey, Nana Osoh & George Amponsah | Diewisie Taylor)

FT – Elmina Sharks 1-1 Hearts of Oak (James Bissue | Victor Aidoo)

Tomorrow – Asante Kotoko vs Liberty
___

CURRENT STANDINGS

TEAM P W D L GF:GA GD POINTS

ASHGOLD 8 4 3 1 18:11 +7 15

BECHEM UNITED 8 4 3 1 9:10 -1 15

KARELA UNITED 8 4 2 2 12:9 +3 14

WAFA 8 4 1 3 13:11 +2 13

HEARTS OF OAK 8 3 3 2 14:8 +6 12

GREAT OLYMPICS 8 3 2 3 9:8 +1 11

ELEVEN WONDERS 8 2 4 2 9:7 +2 10

LIBERTY PROF. 7 2 4 1 6:4 +2 10

ADUANA STARS 8 2 4 2 8:7 +1 10

MEDEAMA 8 2 4 2 10:10 0 10

ELMINA SHARKS 8 2 4 2 10:12 -2 10

ASANTE KOTOKO 6 2 3 1 5:4 +1 9

BEREKUM CHELSEA 8 2 3 3 6:8 -2 9

DREAMS 8 2 3 3 6:8 -2 9

EBUSUA DWARFS 7 2 2 3 6:9 -3 8

INTER ALLIES 8 2 1 5 3:6 -3 7

LEGON CITIES 8 1 3 4 3:8 -5 6

KING FAISAL 8 1 3 4 9:16 -7 6
___

TOP 20 SCORERS

Daniel Lomotey (WAFA) – 7
Diewisie Taylor (K. United) – 6
Hans Kwoffie (Ashgold) – 4
Kwame Peprah (K. Faisal) – 4
Yahaya Mohammed (Aduana Stars) – 4
Agyenim Boateng (Medeama) – 3
Appiah McCarthy (Ashgold) – 3
Augustine Boakye (WAFA) – 3
Benjamin Tweneboah (E. Sharks) – 3
Gladson Awako (G. Olympics) – 3
Kwadwo Obeng (Hearts) – 3
Kwame Opoku (A. Kotoko) – 3
Stephen Owusu (B. United) – 3
Victor Aidoo (Hearts) – 3
Yaw Annor (Ashgold) – 3
Abass Mohammed (Medeama) – 2
Benjamin Acquah (E. Dwarfs) – 2
Benjamin Afutu (Hearts) – 2
Bright Adjei (Aduana Stars) – 2
Dacosta Boadu (Ashgold) – 2
David Abagna (Ashgold) – 2

___

NEXT FIXTURES – MATCH DAY 9

=> Fri 15th – Mon 18th January 2020

SOGAOKOPE: WAFA vs Asante Kotoko => LIVE ON TV

OBUASI: Ashgold vs Medeama => LIVE ON TV

ACCRA: Hearts of Oak vs XI Wonders => LIVE ON TV

ACCRA: I. Allies vs G. Olympics

TECHIMAN: King Faisal vs Elmina Sharks

DANSOMAN: Liberty vs E. Dwarfs

DORMAA: Aduana Stars vs L. Cities

BECHEM: Bechem United vs Dreams

ANYINAASE: Karela United vs B. Chelsea
___

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *